Поради психолога

 Дитячий психолог

https://www.facebook.com/100063885783644/posts/545817934224395/?sfnsn=mo 

Техніки та ігри для зняття стресу і тривоги у дитини.docx 

Прийоми першої психологічної допомоги в кризовій ситуації

https://oplatforma.com.ua/article/3035-priyomi-persho-psihologchno-dopomogi-v-krizovy-situats?utm_source=letter_news&utm_medium=email&utm_campaign=PUDZ_news_11.10.22&utm_content=1484292268&utm_term=news


Як організувати роботу з гіперактивною дитиною

Чи підходили до вас вихователі зі скаргою на вихованця, який ніколи не сидить на місці, а речі, як живі, вистрибують у нього з рук? Зазвичай педагоги пояснюють таку поведінку поганим вихованням у сім'ї, і це найнебезпечніша помилка. Якщо дитина гірше за однолітків утримує увагу й частіше буває збудженою, найімовірніше, в неї розлад дефіциту уваги та гіперактивність

У групі гіперактивна дитина: вісім правил для вихователя

Ігри для роботи з гіперактивними дітьми

Майже в кожній групі є хоча б одна дитина з розладом дефіциту уваги та гіперактивністю (РДУГ). Але не всі вихователі одразу знаходять підхід до такого вихованця. Спершу педагог робить дитині нескінченні зауваження, у відповідь на які вона демонструє протестну поведінку. Потім педагог намагається обмежити дитину в активності - забороняє бігати, саджає на стілець. Але й це не допомагає. Тоді педагог опускає руки, бо починає вважати, що дитина поводиться так на зло та невиправна. Щоб допомогти педагогам налагодити взаємодію з дітьми з РДУГ, разом з практичним психологом проведіть для них консультацію та надайте відповідні рекомендації.

Враховуйте особливості дитини

Поясніть педагогам, що РДУГ - неврологічний поведінковий розлад, який починається в дитячому віці. У його появі не винна ні дитина, ні її батьки, ні умови виховання. Це вроджена особливість нервової системи, яка за правильно організованої роботи згладжується в підлітковому віці водночас із тим, як перебудовується й дозріває мозок.

Виявляють РДУГ рано - у перші п'ять років життя. Дитина з цим розладом відрізняється від однолітків імпульсивністю, їй не вистачає передбачливості та стриманості. Вона часто травмується та чинить необдумано. Особливо складно дитині з РДУГ під час навчальних, творчих і спортивних занять, адже недостатньо сформована здатність утримувати увагу на справі й підвищена рухливість заважають успішно завершити завдання. Загальний психолого-педагогічний портрет дитини з РДУГ представлений на Cхемі.

Ознаки дитини з РДУГ

Для того щоб визначити, чи є в дитини РДУГ, потрібне психологічне й неврологічне обстеження. Ні практичний психолог, ні вихователь не встановлюють діагноз, а керуються висновками спеціалістів і працюють у тандемі: батьки, педагоги, спеціалісти. Якщо вихователь помічає ознаки РДУГ у дитини, то може порекомендувати батькам звернутися до відповідних фахівців.

Часто педагоги роблять дітям з РДУГ більше зауважень, ніж їхнім нормотиповим одноліткам і навіть одноліткам з іншими видами поведінкових порушень. Цей негативний зворотний зв'язок не лише не дає користі, а й, навпаки, погіршує емоційний добробут дитини та її статус серед однолітків. Щоб спростити взаємодію з такими вихованцями, запропонуйте педагогам дотримувати певних правил.

Організовуйте роботу поетапно

Для того щоб гіперактивна дитина розвивалася гармонійно, ефективніше спілкувалася з дорослими й однолітками, адаптуйте її до життя дитячого садка поступово. На першому етапі віддавайте перевагу індивідуальним формам роботи. Під час такої діяльності навчайте дитину слухати й розуміти інструкції дорослого: промовляти їх уголос, формулювати самостійно правила виконання завдання, а також правила поведінки під час індивідуальної та спільної з іншими дітьми діяльності. Така робота має проходити в тісній взаємодії вихователя, практичного психолога та батьків дитини.

Дитина з гіперактивністю часто не може запам'ятати й виконати вказівку, що передбачає декілька послідовних дій. Тому пропонуйте їй чіткі, короткі, однозначні вказівки та правила. Лише так дитина здатна їх запам'ятати, зрозуміти та виконати.

Коли дитина опанує основні правила спілкування з дорослими й однолітками, переходьте до наступного етапу - групової взаємодії. Спочатку залучайте дитину в роботу та гру з підгрупою дітей до чотирьох осіб. Відтак поступово пропонуйте дитині брати участь у загальногрупових іграх і заняттях. Якщо не дотримувати такої послідовності, дитина може перезбуджуватися, що призведе до перевтоми та втрати контролю поведінки.

Намагайтеся не робити зауважень дитині, якщо під час занять вона совається на стільці чи перебирає всі предмети на столі. Так вона задовольняє свою потребу в русі. Якщо постійно смикати дитину, вона переключить свої зусилля на те, щоб контролювати власні дії, тому їй буде складно сконцентруватися на змісті заняття.

Використовуйте ігри

Основне завдання педагога, який працює з гіперактивною дитиною, - знайти можливість позитивно використовувати її рухову енергію та активність. Для цього використовуйте різні види ігор.

Насамперед, пропонуйте ігри, які допомагають дитині збагатити емоційні відчуття. Наприклад, запропонуйте «розповісти» вірш руками - дорослий і дитина по черзі або разом намагаються за допомогою рухів рук передати зміст вірша. Також стануть у пригоді в роботі з гіперактивною дитиною ігри на узгодженість спільних рухів.

Оскільки для гіперактивних дітей характерні деякі порушення уваги та самоконтролю, організовуйте прості ігри на розвиток цих функцій, наприклад: «Лабіринт», «Що змінилося», «Знайди зайве» тощо. Для того щоб допомогти дитині навчитись утримувати увагу й виконувати прості інструкції, використовуйте ігри «Так/ні» або «Спіймай слово».

Пропонуйте дітям з РДУГ рухливі ігри з правилами. Такі ігри дають їм змогу не лише розвивати довільну увагу, а й дисциплінувати себе, навчатися підпорядковувати свою діяльність певній меті, контролювати власний емоційний стан, терпіти й очікувати.

Не всі види рухової активності корисні для гіперактивних дітей. Їх не варто залучати до ігор і заходів, у яких сильно виражений емоційний компонент, наприклад: естафети, конкурси, змагання тощо.

Пропонуйте дітям ігри, що спрямовані розвивати координацію рухів, увагу, тактильні й кінестетичні відчуття, а також навчайте їх елементів самомасажу та прийомів саморегуляції.

Отже, розлад дефіциту уваги й гіперактивність - це вроджена особливість нервової системи. Тому педагоги мають не пригнічувати природну потребу дитини в русі, забороняючи його, а разом виробити прийоми та правила, що дадуть дитині змогу утримувати увагу на справі. Наведені рекомендації допоможуть педагогам налагодити взаємодію з дітьми з РДУГ.

Рекомендації вихователю,

який працює з гіперактивними дітьми.

1. Зміна оточення:

• роботу з гіперактивною дитиною будуйте індивідуально. Дитина завжди повинна перебувати перед очима вихователя

• змініть режим заняття, більше включайте фізкультхвилинок

• дозвольте гіперактивній дитині через кожні 10 хв. підводитись і ходити по групі

• спрямовуйте енергію дитини в корисне русло, пропонуючи допомогти щось розкласти, позбирати, роздати, тощо

• пам'ятайте про нейропсихологічні особливості гіперактивної дитини: якщо її заставляти сидіти нерухомо, то в неї різко знижується рівень активності мозку. Тобто в процесі навчання гіперактивній дитині допомагає рухова активність.

2. Створення позитивної мотивації на успіх:

• частіше хваліть дитину

• розклад занять має бути постійним

• уникайте завищених або занижених вимог до дитини з синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю

• використайте на занятті елементи гри і змагання

• давайте завдання, враховуючи здібності дитини

• великі завдання розбивайте на окремі частини, контролюючи виконання кожної з них

• створюйте ситуації, у яких гіперактивна дитина може продемонструвати свої сильні сторони

• ігноруйте негативні вчинки і заохочуйте позитивні

• будуйте процес навчання на позитивних емоціях

• пам'ятайте: з дитиною необхідно домовитися, а не зламати її.

3. Корекція негативних форм поведінки:

• сприяйте припиненню агресії

• навчайте необхідних соціальних норм і навичок спілкування

• регулюйте взаємини дитини з однокласниками

4. Регулювання очікувань:

• пояснюйте батькам і оточуючим, що позитивні

зміни відбуваються не відразу, а через деякий час

• пояснюйте батькам і оточуючим, що поліпшення стану дитини залежить не тільки від спеціального лікування (медикаментозної терапії), але й від спокійного й поміркованого ставлення до неї.

Як заспокоїти дитину і чим зайнятися в укритті?

https://nus.org.ua/articles/dytyna-pochula-vybuhy-yak-zaspokoyity-j-chym-zajnyatysya-v-ukrytti/

Як заспокоїти дитину під час стресу?

Як розпізнати депресію у дитини?

☔️ Якщо дитина сумує - це не обов'язково депресія. Однак коли смуток стає постійним або заважає нормальній діяльності, хобі, навчанню чи стосункам у родині - це може бути сигналом, що дитині потрібна підтримка і консультація спеціаліста.

Як допомогти дитині впоратися з травмою війни?

https://akhmetovfoundation.org/news/porada-psyhologa-batkam-yak-dopomogty-dytyni-vporatysya-z-travmoyu-viyny

Абетка порад для батьків


А - аналізуйте, що дитина дивиться по телевізору чи в Інтернеті.

Б - будьте толерантними під час розмови з дитиною.

В - вас запитують - уважно слухайте, давайте відповіді.

Г - говоріть із дитиною у зрозумілій, прийнятній для неї формі.

Д - дивіться телевізор, читайте журнали разом із вашою дитиною.

Е - економте свій час і сили на вмовляння дитини прочитати якусь книжку чи подивитися певну передачу; напевно, їй це ще зарано - на все свій час.

Є - єдність поглядів, оцінок батьків у тому, що дивиться, читає, у що грається дитина на комп'ютері.

Ж - життя дитини не має обмежуватися телевізором, комп'ютером чи плеєром.

З - з розумінням ставтеся до телепрограм, які обирає дитина, зважайте на її вік, інтереси тощо.

І - ігри на комп'ютері заміняйте рухливими іграми надворі.

К - купуйте дитині тільки необхідне, не потурайте її забаганкам.

Л - любіть ваших дітей та приділяйте їм більше уваги.

М - мистецтво - це не лише телебачення, преса та Інтернет.

Н - не кажіть дитині: «Тобі ще рано це дивитися», - просто перемкніть канал на ту програму, яку можна дивитися разом із нею.

О - обговорюйте з дитиною побачене по телевізору.

П - поважайте думки дитини.

Р - радійте та сумуйте разом із дитиною в повсякденному житті, коли дивитеся чи обговорюєте телепередачу або книжку.

С - стежте за своєю поведінкою, бо діти наслідують вас.

Т - творчий потенціал дитини розвивайте.

У - успіх у вихованні залежить від здорової атмосфери в родині.

Ф - фарби та палітра кольорів у вашому житті нехай завжди сяє лише веселими барвами.

X - хай завжди дитина відчуває ваш інтерес до себе.

Ц - цікавтеся друзями дитини: запрошуйте їх до себе в гості, дізнавайтеся і про їхні захоплення, погляди на життя, про те, що вони читають, тощо.

Ч - частіше допомагайте дитині виконувати доручену справу, але не виконуйте її за дитину.

Ш - шум - це ворог здоров'я дитини.

Щ - щастя і радість дітей - у ваших руках.

Ю - юнацький вік - це найкращий період у житті дитини.

Я - якщо хочете, щоб ваша дитина була ввічливою, порядною, люб'язною, правдивою, ставилася до всіх із любов'ю, дотримуйтеся самі цих порад.


Карантин і зарахування дітей до 1‑го класу в 2021 році: що треба пояснити батькам

Відповіді батькам на три найпоширеніші запитання:

üякою нормативною це регламентуватиметься,

üу які терміни слід подати документи

üта як це зробити під час карантину

Які нормативні акти визначають правила

Рівний доступ до здобуття повної загальної середньої освіти забезпечують шляхом зарахування до початкової школи та гімназії без проведення конкурсу, крім випадків, визначених законодавством (ст. 9 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX). Відповідні правила зарахування та випадки проведення конкурсів визначені у Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти (наказ МОН від 16.04.2018 № 367; далі - Порядок зарахування).

Проводити конкурси чи будь-які інші заходи для перевірки знань, умінь, навичок чи компетентностей дитини заборонено. Виняток становлять лише заклади спеціалізованої освіти та приватні заклади освіти.

Коли можна подати документи для зарахування

Дату початку прийому документів для зарахування визначають органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади, але термін прийому заяв не може бути меншим одного місяця.

Фактично мінімально можливий термін, у який слід подати необхідні документи, має бути встановлений з 30 квітня по 31 травня. Водночас через можливе збільшення тривалості освітнього процесу ці терміни можуть змінити. Звертаємо увагу на те, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг (пп. 3 п. 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17.03.2020 № 530-ІХ; далі - Закон). Тож якщо продовжать режим надзвичайної ситуації, перебіг місячного строку для прийому заяв та інші відповідні строки, визначені Порядком зарахування, також будуть продовжені з урахуванням часу, що минув до завершення карантину.

Як подати документи

На період карантину може змінюватися режим роботи, зокрема щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб (пп. 2 п. 2 розділу II «Прикінцевих положень» Закону). Тому МОН рекомендує закладам освіти організувати прийом документів, необхідних для зарахування, після припинення карантину.

У закладах загальної середньої освіти можуть гнучко організувати режим прийому документів та їх копій, зокрема дозволити подавати їх електронною поштою сканованими без електронного цифрового підпису.

Інформацію щодо строків прийому документів та способів їх подання мають оприлюднити впродовж двох робочих днів з дня їх прийняття на сайті закладу загальної середньої освіти та/або сайті його засновника. Тож періодично заходьте на них, аби перевірити, чи немає якихось оновлень. Тоді ви буде в курсі важливих змін і зможете вчасно подати документи.

Поради від психолога майбутнім першокласникам 

4 золотих правила, аби "вижити" під час карантину з дітьми

Пам'ятайте, карантин - не привід для соціальної ізоляції. Адже сучасні технології дають змогу спілкуватися на відстані - у скайпі чи інших відеомесенджерах. Обладнайте простір для спілкування з близькими в інтернеті - знайдіть зручне місце для ноутбука, планшета чи смартфона, розташуйтеся так, щоб усі, хто бажає спілкуватися, влізли в кадр. Тепер можете влаштувати онлайн-чаювання з друзями, із якими ви побачитеся офлайн після карантину.

Обладнайте місце для пустощів. Діти, які вимушені сидіти в чотирьох стінах, можуть легко звести батьків із розуму. Здебільшого через те, що дітям складно витримати вимушену фізичну пасивність. Емоції, переживання, страхи дітей потребують прямого виходу, через фізичну актив­ність. Відведіть для дітей спеціальне місце, де вони зможуть щодня хоча б трішки побешкетувати - пострибати, поверещати, потупотіти ногами. Бажано, щоб дратівливі родичі, які не витримують галасу й шуму, могли сховатися подалі від цього місця. Організуйте для дітей активні ігри - піжмурки, квач, «Море хвилюється» тощо. Робіть разом ранкову зарядку.

Уникайте гіподинамії. На відміну від дітей, дорослі не відчувають потреби у фізичній активності. Однак це означає, що потрібно постійно сидіти на місці. Гіподинамія, тобто малорухливий спосіб життя, спричиняє порушення сну, травлення і гіпоксію мозку та організму загалом. Принаймні пів години на день приділяйте фізичним вправам. Нині в інтернеті можна знайти онлайн-уроки спортивних занять на будь-який смак: від йоги і аеробіки до танців та дзюдо. Не забувайте перед вправами провітрювати приміщення. Якщо діти долучаються до ваших занять - це добре. Адже що більше енергій вони витратять, то легше буде дорослим.

Будьте турботливішими до найближчого оточення, а передусім до себе. Подбайте про своє самопочуття - ніжтеся у ванні, висипайтеся, займайтеся тим, що вам до вподоби, балуйте себе приємними дрібницями. Якщо обираєте: заборонити щось дитині або дозволити - ліпше дозвольте. Не встрявайте у дрібні сварки. Слухайте тиху релаксивну музику, дивіться добрі, оптимістичні фільми. У спокійних і впевнених батьків - спокійні та впевнені діти.

Додайте текст тут...

© 2021 Заклад дошкільної освіти "Цукринка"
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати